Zapitaš li se ikada što je pokret spore mode? Ovdje ćeš saznati kako je sve počelo, tko je u njega uključen i što taj izraz točno znači.
Spora moda je dizajniranje, proizvodnja i potrošnja odjevnih predmeta na osvješteniji i održiviji način. Baš kao što modna industrija više ne može zanemariti svoju društvenu odgovornost, tako i mi, potrošači, trebamo svjesnije pristupiti načinu kupnje, korištenja i bacanja odjeće. Prošla su ta vremena kada smo kupovali radi kupovine, kada smo punili svoje ormare jeftinim i veselim odjevnim predmetima i bacali ih nakon nekoliko nošenja: sada znamo previše o tome kako su proizvedeni i o velikom utjecaju koji industrija ima na okoliš.
Spora moda je reakcija na brzi pristup koji modna industrija slijedi već godinama. Dok su brze modne marke odgovorne za iskorištavanje jeftine radne snage širom svijeta i primjenjuju proizvodne metode koje štete ekosustavu1, spora moda posvećena je promišljenom, održivom pristupu koji brine o budućnosti. Kao što je Kate Fletcher, konzultantica za ekološki tekstil i autorica, napisala 2007. godine: „Kod brze mode ne radi se o brzini, već o pohlepi, većoj prodaji i većoj zaradi.” „Brza” modna odjeća često se raspada nakon nekoliko pranja pa moramo nastaviti kupovati; koncept spore mode predstavlja kupovinu manje količine odjeće bolje kvalitete, njezino pravilno održavanje i dulje korištenje.
Modna industrija reagira na sve veću svijest među potrošačima2. Ne samo da nove, pravedne modne marke zauzimaju održiv pristup u izradi odjeće nego se i vodeće globalne marke polako, ali sigurno kreću u smjeru održivog razvoja. Mnogi se željama (i potrebom) za sporom modom prilagođavaju koristeći lokalne prirodne materijale, resurse i radnu snagu te povećavajući napore u smanjenju količine otpada2. Presudno je da je naglasak sada na kvaliteti i održivosti, a ne na privlačenju potrošača najnižim cijenama.
Nema boljeg trenutka od sadašnjeg da kreneš usporavati – pa zašto ne započeti odmah? Slijedi popis jednostavnih stvari kojima na pozitivan način možeš doprinijeti pokretu spore mode:
- Dobro pregledaj svaki odjevni predmet koji posjeduješ. Upamti, predmeti moraju biti korisni, lijepi ili imati sentimentalnu vrijednost!
- Razvrstaj svoju odjeću na onu koju voliš, onu koju odjeneš ponekad i na onu koju niti ikada nosiš niti ćeš je ikada nositi. Zadrži odjeću koju voliš i oslobodi se one koju ne voliš. Odjeća koju ponekad nosiš je kompliciranija, no podijeli je u dvije gomile. Sada … treba li ti još odjeće? Budi iskrena. Ako da, pođi u kupovinu kvalitetne odjeće od prirodnih materijala – ona neće promijeniti oblik u pranju i trajat će dulje.
- Provjeri etiketu kako bi vidjela gdje je odjevni predmet izrađen – je li putovao tisućama kilometara da bi stigao do tvog ormara?
- Ograniči broj sličnih predmeta koje posjeduješ: koliko sivih majica kratkih rukava jednoj osobi zapravo treba?
- Riješi se mrlja i zašij sitne rupice (nitko to neće učiniti umjesto tebe).
- Koristi odgovarajući deterdžent za rublje visoke kvalitete: to je ključno za dugotrajnost odjevnih predmeta.
- Najvažnije od svega, voli svoju odjeću, nosi je s radošću – a kad te prestane uveseljavati, pokloni je nekome koga hoće.
Image credits
Header image: Stocksy
Image of woman sewing in studio: Getty Images
Image of clothing material tag: Gettty Images
Izvori:
1. The True Cost of Fast Fashion
2. An Analysis of the Fast Fashion Industry
Promjena nije uvijek jednostavna ili lagana. Mi to znamo. U tvrtki Perwoll i sami smo na vlastitom putu prema održivosti. O tome možeš pročitati ovdje.